Gyakori kérdések az anyajegy kimetszése kapcsán
A kimetszés után fontos a szabályok betartása
A tél, a napfényszegény időszak az ideális az anyajegyek eltávolítására, de még ekkor is számos kérdés megfogalmazódhat a páciensekben. Fáj-e a kimetszés vagy inkább utána jelentkezik a fájdalom? Szabad-e fürdeni, mozogni az eltávolítás után? Lehet-e edzeni friss sebbel? A leggyakoribb kérdésekre adta meg a választ dr. Csapó Zsolt PhD, az Anyajegyszűrő Központ sebésze.
Mikor kell és lehet eltávolítani az anyajegyet?
Az anyajegy eltávolításának két fő oka lehet: az egyik, ha az anyajegyszűrés során a bőrgyógyászban felmerül a rosszindulatúság gyanúja és emiatt, vagy ennek megelőzésére fontosnak ítéli az eltávolítást, a másik, ha az eltávolítást a páciens kéri, mert az anyajegy olyan bőrfelületen helyezkedik el, ahol rendszeresen irritációnak van kitéve vagy esztétikailag zavarja.
Otthon is el lehet távolítani az anyajegyet?
Az anyajegy házi eltávolítása nem lehetséges (még az időről időre elterjedő „csodamódszerekkel” sem, mint a citromlé, teafaolaj, stb.), sőt, egyes esetekben veszélyes is lehet egy ilyen próbálkozás. Az anyajegyek megelőzés célú eltávolítása épp olyan elváltozások esetében különösen javasolt, amelyek többször sérültek, irritációnak vannak kitéve (fehérnemű vonal, melltartópánt, fésülködés, borotválkozás…) Az otthoni csodamódszerek pont ilyen irritáló beavatkozások, amiket kerülni kell. A szakmai szabályok szerint, mivel bőrön belül helyezkedik el, ép szövettel együtt, egyben és teljes bőrvastagságban kell eltávolítani, az eltávolított festékes anyajegy szövettani feldolgozása kötelező.
Mindenképpen sebésznek kell kimetszenie az anyajegyet?
Anyajegyek eltávolítására a kimetszés az egyetlen, szakmailag is elfogadott módszer. Más eljárással (például lézer, kiégetés, fagyasztás) nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy a kezelés során pontosan milyen mélyen jár a kezelést végző orvos a bőrben, és sikerült-e eltávolítani az egész anyajegyet. A sebészi kimetszéssel viszont pontosan követni lehet az anyajegy vonalát, nem roncsolódik az anyajegy szövete, pontosan feldolgozható a szövettani laborban. Minden beavatkozásnál egészben kellel távolitani, tilos a részben eltávolítás, a szövettani mintavétel belőle, mert így okozhatunk rosszindulatú elfajulást.
Fáj az anyajegy kimetszése?
Az anyajegy sebészi kimetszése alatt és után jelentkező fájdalom több tényezőtől függ, például az eltávolítás módjától és az egyéni fájdalomküszöbtől. Az eltávolítás előtt a sebész helyi érzéstelenítőt ad be injekciós formában, ami néhány másodperces égő, csípő érzéssel járhat, mint egy darázscsípés. Ez a legkellemetlenebb része az eljárásnak, ezek után már nem jár fájdalommal a néhány perces kimetszés. Amikor elmúlik az érzéstelenítő hatás, jelentkezhet enyhe fájdalom. Minél kisebb volt a seb, annál kevésbé várható fájdalom. A páciens fájdalomtűrő képességétől függ a fájdalom mértéke, az esetek többségében nincs érdemi fájdalom. Fájdalom fellépése esetén gyógyszertárban kapható csaknem bármelyik fájdalomcsillapító segít a panaszon. Előfordulhat még duzzanat, bőrpír és enyhe viszketés a seb körül.
Mire kell figyelni kimetszés után?
- Általában két-három napig javasoljuk, hogy a sebet ne érje víz, valamint a beavatkozás végén sterilen felhelyezett fedőkötést, ha lehet, ne távolítsuk el. A három nap leteltével részben a fedőkötés levehető, részben folyó víz (kézmosás, mosdás, zuhanyozás) érheti a sebet a szappanos dörzsölés nélkül. A seb kiáztatását (fürdő, jakuzzi, wellness, szauna) viszont kerülni kell mintegy 2-3 hétig. Ha seb száraz és nem mutat gyulladásos jelet, feltétlenül bekötni sem szükséges. Ez alól kivétel a lábfejen, ujjakon, testhajlatokban lévő sebek, ezeket naponta száraz jól fedő kötéssel célszerű ellátni. Javasolt laza fedőkötést felhelyzeni olyan helyen levő sebeknél, ahol a varratokba ruha beleakadhat, vagy éppen erősebben nyomja, mint pl. nadrágszíj vonala – mondja dr. Csapó Zsolt PhD, az Anyajegyszűrő Központ sebésze. - Bizonyos esetekben antibakteriális kenőcsöt javaslunk, ami főként nagyobb sebeknél hasznos. Naponta langyos vízzel, szappannal finoman le is kell mosni a sebet. Mind a dörzsölés, mind a vakarás kerülendő, a fertőzés- és hegesedésveszély elkerülése miatt. Ez utóbbi miatt nagyon fontos, hogy egy hónapig ne érje közvetlen napfény a sebet, ezért is érdemes télre időzíteni az anyajegylevételt. Amig a seb sötétebb színű, mint a bőr, könnyebben is ég le. Sürgős esetben természetesen bármikor lehetséges, de akkor is kerülni kell a napfényt. Ami a fizikai aktivitást illeti, a seb teljes gyógyulás csaknem egy év. A varratszedésig a túl intenzív sportot nem javasoljuk. Varratszedés után a seb várhatóan már elég erős, hogy ne nyíljon szét, de feszülésnek kitett bőrfelületen, intenzív sportolásnál a még nem teljesen erős heg kiszélesedésével „szétcsúszásával” lehet számolni. Ebben az esetben a heg nem egy vékony bőrszínű vonal lesz, hanem egy bőrszínű, de szélesebb, levél alakú heg. Még megfelelő odafigyelés és kímélet esetén is a hát bőréből eltávolított bőrelváltozásoknál várható ilyen heg kiszélesedés. A nálunk ellátott betegeket a fentiekről mindig tájékoztatjuk, kiemelve a „speciális sebgondozási igényeket” a sebek helyétől függően.
Forrás: Anyajegyszűrő Központ (www.anyajegyszurokozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés anyajegy levételre
Téma szakértője
-
dr. Csapó Zsolt PhD
-
Szakterületek:
- sebész
-
Specialitások:
- Anyajegyeltávolítás
- Ateróma
- Lipóma
- Basalioma
- Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Anyajegyszűrést nem végez !!
Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit
Bejelentkezés a doktor úrhoz »
Orvos válaszol
Az alábbi linken tud tájékozódni árainkról.
https://www.anyajegyszurokozpont.hu/munkatarsak/sebesz/dr-csapo-zsolt
Az ár tartalmazza a beavatkozást, a szövettani vizsgálatot és a varratszedést.
Sajnos a koronavírus járvány miatt előreláthatatlan ideig nyaktól felfele nem végzünk beavatkozást.
Tisztelettel:
Farkasné Erőss Orsolya
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Megfelelő szakértelem
További véleményekNagyon meg voltam elégedve a recepció gyorsaságával és a Doktor Úr szakértelmével! Köszönöm szépen, bátran ajánlom másoknak is!
Kérjük, töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot.