Faggyúmirigy daganat
A faggyúmirigy daganat a bőr faggyúmirigyeiből eredő kontrollálatlan sejtnövekedést jelenti. Faggyúmirigy daganat szinte bárhol kialakulhat testszerte, de leggyakrabban egy pattanásszerű dudor formájában jelentkezik a felső szemhéjon. A faggyúmirigy daganat legtöbb esete jóindulatú, de létezik, agresszív, áttétképző rosszindulatú faggyúmirigy daganat is. A rosszindulatú faggyúmirigy daganat hosszú utánkövetést igényel, mert kezelés után visszatérhet.
Faggyúmirigy daganattal kapcsolatos szolgáltatásaink
Hol található a faggyúmirigy és mi a feladata?
Mit jelent a faggyúmirigy daganat?
Mi az a jóindulatú faggyúmirigy daganat?
Mi az a rosszindulatú faggyúmirigy daganat?
Milyen tünetekkel jellemezhető a faggyúmirigy daganat?
Hogyan vizsgálható ki a faggyúmirigy daganat?
Hogyan történik a faggyúmirigy daganat kezelése?
Mit lehet tenni a faggyúmirigy daganat megelőzése érdekében?
Faggyúmirigy daganattal kapcsolatos szolgáltatásaink
- Szakorvosi kivizsgálás
- Automatizált anyajegyszűrés mesterséges intelligenciával
- Komplett anyajegyszűrés
- Rendszeres kontroll összehasonlító felvételekkel
- Második szakvélemény hazai és nemzetközi bőronkológusok által
- Anyajegy eltávolítás és szövettan
- Onkológiai tanácsadás személyre szabott rizikóbecsléssel
Hol található a faggyúmirigy és mi a feladata?
A faggyúmirigy a faggyú termeléséért felelős mirigyes szerv, mely a bőr fontos részét képezi. A faggyúmirigyek beborítják a teljes testfelszínt, kivéve a tenyereket és a talpakat. A faggyúmirigyek a bőr mélyebb rétegeiben helyezkednek el, és kis csatornákon keresztül ürítik ki a faggyút a bőr felszínére. A faggyú egy zsíros anyag, amelynek feladata, hogy segítse megőrizni a bőr rugalmasságát, hidratáltságát és védelmet biztosít. A faggyúmirigynek különféle típusai találhatók a bőr különböző területein. A faggyúmirigyek hormonális szabályozás alatt álnak, és aktivitásuk serdülőkorban fokozódik, amiért a bőrön akne és más bőrproblémák jelentkezhetnek. Túlzott mértékű faggyútermelés esetén a bőr zsírosnak tűnhet, míg kevés faggyútermelés esetén a bőr száraz és érzékeny lehet. A rendszeres tisztálkodás, hidratálás és a megfelelő bőrápolási rutin kialakítása segíthet megőrizni a bőr optimális állapotát.
Online Bejelentkezés
dr. Borbola Kinga
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Mit jelent a faggyúmirigy daganat?
A faggyúmirigy daganat a faggyúmirigy sejtjeiből kialakuló kóros sejtszaporulatot jelenti. A faggyúmirigy daganat a bőr felszínéből előemelkedő, esetenként vérző dudorként látható. A faggyúmirigy daganat más daganattípusokhoz hasonlóan jó- és rosszindulatú csoportokba osztható. A jóindulatú faggyúmirigy daganat az esztétikai problémákon kívül általában nem okoz panaszt, míg a rosszindulatú faggyúmirigy daganat rendkívül agresszív lehet, és a test más részeire is átterjedhet. A rosszindulatú faggyúmirigy daganat egy ritka bőrrákos megbetegedés, mely leggyakrabban a szemhéjakat érinti. A faggyúmirigy daganat főként a nőket és az időseket érinti, de bárkinél kialakulhat ez a típusú bőrrák. A bőrrák más típusaihoz hasonlóan a faggyúmirigy daganat kialakulásában is több tényező részt vesz, melyek pontos mechanizmusa még nem ismert. A nap ultraibolya (UV) sugarainak való kitettség, valamint a korábbi fej-nyaki besugárzás bizonyítottan hozzájárulhatnak a faggyúmirigy daganat kialakulásához. Gyakoribb a faggyúmirigy daganat az ázsiai származásúak között, valamint azoknál, akiknek különböző okokból (más daganatos betegség, AIDS, immunmoduláns gyógyszerek szedése stb.) gyengült az immunrendszerük.
Mi az a jóindulatú faggyúmirigy daganat?
A jóindulatú faggyúmirigy daganat szintén a sejtnövekedés szabályozatlansága miatt alakul ki. Ez azonban egy lokális sejtszaporulat, ami nem ad áttéteket, és a legtöbb esete az esztétikai problémákon kívül nem okoz más tünetet. Ritkán alakulnak át rosszindulatú daganattá. A jóindulatú faggyúmirigy daganat általában kezelést sem igényel, de ha zavarják Önt, gyógyszerek és különböző eljárások segíthetnek. A jóindulatú faggyúmirigy daganat faggyúmirigy adenoma néven is ismert. A többszörös faggyúdenomát faggyúmirigy-hiperpláziának nevezzük. A kicsi, bőrből előemelkedő, mozgatható dudorok jellemzően az állon, az arcon, a homlokon, az orron vagy a felső törzsön (mellkas, hát és váll) jelennek meg. A faggyúciszták hasonlóan nézhetnek ki, mint a faggyúmirigy daganat, azonban ezek nem rákos elváltozások. A faggyúciszta a bőr alatt alakul ki, amikor az elhalt bőr és a zsír eltömíti a faggyúmirigyet.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mi az a rosszindulatú faggyúmirigy daganat?
A rosszindulatú faggyúmirigy daganat jóval ritkábban fordul elő, mint a jóindulatú faggyúmirigy daganat, de ennek ellenére komolyan kell venni és a jellegzetes bőrtünetek esetén kizárni a betegséget. A rosszindulatú faggyúmirigy daganat egy nagyon agresszív betegség, mely a faggyúmirigy sejtjeiből indul ki és gyorsan terjed. A faggyúmirigy daganat könnyen ad áttétet, és gyakran visszatér a kezelés után is, ezért rendszeres kontrollvizsgálatokra van szükség. A rosszindulatú faggyúmirigy daganat másik neve a faggyúmirigy karcinóma. Kezeléssel az érintettek több mint 90%-a túléli a betegséget, amit segít a korai felismerés és a korán megkezdett kezelés. A faggyúmirigy karcinóma azonban kiterjedt formájában halálos is lehet.
Milyen tünetekkel jellemezhető a faggyúmirigy daganat?
A faggyúmirigy daganat tünetei változhatnak a daganat típusától és az elhelyezkedésétől függően. A faggyúmirigy daganat jellemző tünetei közé tartoznak a bőrön megjelenő új vagy változó méretű dudor, folt vagy seb. Ha valaki ilyen tüneteket tapasztal, fontos, hogy mielőbb konzultáljon orvosával, a faggyúmirigy daganat kezelésében ugyanis az egyik legfontosabb tényező a korán felismert betegség. A faggyúmirigy daganat szinte bárhol jelentkezhet a bőrön a tenyerek és a talpak kivételével. A faggyúmirigy daganat tipikus elhelyezkedése azonban a felső szemhéj, a legtöbbször itt látjuk ezt a betegséget, itt ugyanis sok faggyúmirigy található. A daganatok az alsó szemhéjakat is érinthetik.
A szemhéjon jelentkező faggyúmirigy daganat tünetei:
- Kemény, kerek, sárga, fájdalommentes dudor, amely pattanásra hasonlít
- Vérző, nem gyógyuló sebek
- Visszatérő sebek
- Megvastagodott, sárga vagy vörös, kérges bőr a szempillák közelében
- A szempillák elvesztése előrehaladott állapotban
- Vöröses szem, amely a kötőhártya-gyulladásra hasonlít
- Látási problémák is kialakulhatnak a faggyúmirigy daganat következményeként
Hogyan vizsgálható ki a faggyúmirigy daganat?
A faggyúmirigy daganat kivizsgálása általában fizikális vizsgálat és bőrbiopszia segítségével történik. A szövetminta részletes laboratóriumi vizsgálata során azonosítható a faggyúmirigy daganat típusa, valamint olyan molekuláris vizsgálatok is végezhetőek, amelyek segítik a későbbi, célzott terápiát.
A faggyúmirigy daganat diagnosztizálására használt vizsgálatok és eljárások a következők:
- Bőrvizsgálat: A bőrgyógyász szakorvos gondosan megvizsgálja a bőrét, felméri a dudor méretét, keménységét és az egyéb bőrelváltozásokat. A nyirokcsomók fizikális vizsgálata is fontos része a faggyúmirigy daganat kivizsgálásának.
- Szemvizsgálat: Ha a faggyúmirigy daganat a leginkább típusos helyen, azaz a szemhéjon jelentkezik, szemészeti vizsgálatra lehet szükség. A szemész szakorvos gondosan megvizsgálja a szemhéjat és a szemet, annak érdekében, hogy felmérje a faggyúmirigy daganat átterjedt-e a szemhéj belső oldalát borító szövetre és a szemre is.
- Bőrbiopszia: A kezelőorvosa kis mennyiségű szövetet vehet ki a daganatból további vizsgálat céljából. A bőrbiopszia kissé kellemetlen lehet, azonban ezzel van lehetőség a legtöbb információhoz jutni a daganat típusát és viselkedését, ezáltal a prognózist tekintve. A bőrbiopszia során nyert szövetmintából speciális laboratóriumi vizsgálatokkal megállapítható a daganatos sejtek jelenléte, típusa és viselkedése.
Hogyan történik a faggyúmirigy daganat kezelése?
A jóindulatú faggyúmirigy daganat esetében nem mindig van szükség kezelésre. Amennyiben mégis, a faggyúmirigy daganat eltávolítása sebészi úton történik, és a legtöbb esetben ez teljesen megoldja a problémát. Rosszindulatú faggyúmirigy daganat esetén azonban a kezelés komplexebb lehet, beleértve a sebészi eltávolítást, sugárkezelést és kemoterápiát is.
A faggyúmirigy daganat kezelési lehetőségei közé tartozhatnak:
- Műtét: A faggyúmirigy daganat eltávolítása sok esetben műtéttel történik, melynek során eltávolítják a rákos sejteket és az azt körülvevő egészséges szövetek egy részét. Fontos megvizsgálni a szövetszéleket, hogy megbizonyosodjon arról orvosa, hogy nincsenek rákos sejtek. Így nagyobb a valószínűsége annak, hogy a műtét során az összes rákos sejtet eltávolítják.
- Mohs-műtét: A Mohs-műtét egy speciális műtéttípus, amely során a rákot tartalmazó bőr vékony rétegeit távolítják csak el, amíg csak egészséges szövet marad hátra. Miután minden egyes bőrréteget eltávolítottak, ellenőrzik, hogy nem mutatkoznak-e rajta a rák jelei. A folyamat addig folytatódik, amíg nincs nyoma a ráknak. Ez a technika hasznos lehet, ha a rák olyan helyen van, ahol a sebészek a lehető legtöbb egészséges bőrt szeretnék megőrizni. Ilyen például a szemhéj és az arc.
- Sugárterápia: A sugárterápia erős energiasugarakat, például röntgensugarakat és protonokat használ a rákos sejtek elpusztítására. A sugárterápia a műtét után is alkalmazható az esetlegesen megmaradt rákos sejtek elpusztítására. A sugárterápia önmagában is alkalmazható, ha a műtét nem jöhet szóba.
A faggyúmirigy daganat prognózisa jelentősen függ a daganat típusától, a stádiumától és a kezelés időben történő elkezdésétől. A jóindulatú daganatok általában nem okoznak problémát, míg a rosszindulatúak esetében a korai felismerés és a kezelés kulcsfontosságú. Rosszindulatú faggyúmirigy daganat esetén a kezelés után is rendszeres kontroll vizsgálatokra van szükség, ugyanis előfordulhat, hogy visszatér a daganat, vagy megjelenik egy távoli áttét. Hogyan terjed a szemölcs és hogyan lehet eltávolítani? - Dermatica KözpotKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
3 jelentős rizikófaktor a bőrrák mögött - Anyajegyszűrő Központ
Milyen naptejet válasszunk? - Dermatica Központ
Daganatok a szemben és a szem környékén - Szemészeti Központ
Mit lehet tenni a faggyúmirigy daganat megelőzése érdekében?
Bár nem mindig lehet teljesen megelőzni a faggyúmirigy daganat kialakulását, néhány egyszerű lépéssel csökkenthetjük a kockázatot. A napfényvédelem, rendszeres bőrgyógyászati szűrővizsgálatok segíthetnek a faggyúmirigy daganat korai felismerésében. Ahogyan pedig korábban írtuk a korai felismerés az egyik legfontosabb lépés a faggyúmirigy daganat kezelésében. Rendelés típusa: Téma szakértője
dr. Borbola Kinga
Bejelentkezés a doktornőhöz »
Tájékoztatjuk kedves pácienseinket, hogy 100 vagy 100+ anyajegy esetén teljes testtérképes anyajegyszűrésre két egymás utáni időpontot kell foglalni!
Kérjük, töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot.