Basalioma tünetei és kezelése

Basalioma tünetei és kezelése

anyajegyszurokozpont.hu Módosítva: 2025.01.17 16:36

A basalioma a bőr leggyakoribb daganatos megbetegedése. Elsősorban a napsugárzásnak kitett területeken, például az arcon, a tarkón vagy a kezeken jelenik meg. Habár ez a daganat nem ad áttéteket, mégsem nevezhetjük veszélytelennek. Lokálisan tud terjedni, valamint fennáll az esélye annak is, hogy idővel malignussá váljon. Ezek miatt a basalioma eltávolítása elengedhetetlen.

Milyen bőrbetegség a basalioma?
Milyen tünetekről ismerhető fel a basalioma?
Mik a basalioma különböző típusai?
Milyen bőrelváltozások esetén érdemes anyajegyszűrésre menni?
Hogyan vizsgálható ki a basalioma?
Milyen módon kezelhető a basalioma?
Mire érdemes odafigyelni a basalioma megelőzése érdekében?

Milyen bőrbetegség a basalioma?

A basalioma (másnéven bazálsejtes karcinóma) a bőrrák egyik formája, ami a bőrdaganatos esetek kb. 80 százalékáért felelős. Ez alapján a basalioma nevezhető a leggyakoribb bőrrák típusnak. A daganat a bőr külső rétegének (epidermisz) legmélyebb rétegében található, úgynevezett bazális sejtekből keletkezik. A bazális sejtek az epidermisz mikroszkopikus méretű, kerek sejtjei. Ezek a sejtek felelősek az új bőrsejtek létrehozásáért azáltal, hogy osztódnak és másolják magukat. Amikor a bazális sejtek új bőrsejteket hoznak létre, a régebbiek a felhám felszínére nyomulnak, elhalnak és elhagyják a testet.

A bazálsejtes karcinómát más daganatokhoz hasonlóan a DNS megváltozása okozza. A DNS-t úgy képzelhetjük el, mint egy hatalmas mennyiségű információt tartalmazó számítógépet. Ő ad utasításokat az új sejtek létrehozására, és benne található meg a kód, az információ is, hogy hogyan kell ezt csinálni. A sejtek önmaguk másolásával és sokszorozásával szaporodnak. Ám mindez felügyelet mellett zajlik! A DNS-ben kontrolláló funkciók is találhatóak, amik meghatározzák, hogy mikor szaporodhat egy sejt és mikor károsodik vagy öregszik meg valamelyik annyira, hogy elpusztuljon. Éppen ezért a sejtjeink folyamatosan pótolják egymást, de összességében nem lesz több belőlük az egészséges felnőttek esetében. Ha viszont mutáció érinti a DNS valamelyik génjét, károsodhatnak ezek az utasítások. Így bizonyos sejtek kontrollálatlan szaporodásba kezdhetnek és daganatot hozhatnak létre. Basalioma esetén a bazális sejtek DNS-ét éri károsodás, ami miatt túl sok sejtet termelődik. Ez dudort vagy más elváltozásokat okozhat a bőr külső rétegében.Basalioma - Anyajegyszűrő Központ

Basalioma esetén a DNS-károsodásért a napfény és az ultraibolya sugárzás tehető elsősorban felelőssé. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a basalioma a napsugárzásnak kitett területeken, például az arcon, a tarkón vagy a kezeken jelenik meg főként. A bőrünk ugyanis ultraibolya (UV) sugárzásnak van kitéve a napfényben. A szolárium is hasonló elven működik, ami még több és koncentráltabb UV-sugárzást jelenthet. Minél több UV-sugárzásnak vagyunk kitéve, annál nagyobb az esélye annak, hogy károsodjon a bőrsejtjeinkben található DNS és elinduljon egy rákos folyamat. Az UV-sugárzás ellen viszont sokat tehetünk már csak azzal is, ha kerüljük a szolárium használatát, valamint bekenjük bőrünket fényvédő krémmel.

A basalioma lassan növekszik, de idővel képes behatolni a szomszédos szövetekbe is. A rosszindulatú daganatokkal ellentétben a basalioma nem képez áttéteket más szervekben. Mégsem nevezhetjük veszélytelennek! A lokális terjedés is okozhat szövődményeket, valamint fennáll az esélye annak, hogy idővel rosszindulatúvá váljon a basalioma. A sok sejtosztódás és a sejtek fokozott szaporodása során könnyen kialakulhat olyan mutáció, ami már rosszindulatúvá teszi őket. Mindezek a veszélyek miatt a basalioma a ,,szemi-malignus” csoportba sorolható, ami azt jelenti, hogy ,,félig rosszindulatú”. Ha időben felismerjük, a pácienseknek jó kilátásaik vannak, mert a basalioma egy jó prognózisú, könnyen gyógyítható betegség. Ha viszont hagyjuk növekedni és elfajulni, problémákra számíthatunk. A bőrgyógyászok éppen ezért a basalioma eltávolítását javasolják, valamint azt is, hogy vegyünk részt rendszeres kontroll vizsgálatokon, ahol ellenőrzik az érintett bőrterületet.

Milyen tünetekről ismerhető fel a basalioma?

A basalioma a test bármely területén megjelenhet, de az esetek túlnyomó többségében a fej és nyak területére koncentrálódik. Veszélyeztetettek azok a bőrfelületek, amelyeket gyakran ér napsugárzás. Ennek megfelelően a basalioma gyakori az orr, az ajkak, homlok, tarkó, kezek, és a fülcimpák területén. Nemek tekintetében nincs szignifikáns a különbség – nőknél és férfiaknál hasonló gyakorisággal jelenhet meg a basalioma. Úgy írható le legkönnyebben a basalioma, mint egy kinövés a bőrön vagy egy nem gyógyuló seb. A basalioma részletesebben az alábbiakkal jellemezhető:

  • Fényes, bőrszínű dudor, amely áttetsző, vagyis egy kicsit át lehet látni a felszínén. A dudor fehér bőrön gyöngyházfehérnek vagy rózsaszínűnek tűnhet. Barna és fekete bőrön a dudor gyakran barnának vagy fényes feketének tűnik. Apró erek is láthatók lehetnek rajta. A dudor bevérezhet és elhegesedhet.
  • Barna, fekete vagy kék színű - vagy sötét foltokkal tarkított - elváltozás, enyhén kiemelkedő, áttetsző szegéllyel.
  • Lapos, pikkelyes folt, felemelkedett széllel. Idővel ezek a foltok nagyra nőhetnek.
  • Fehér, viaszos, hegszerű elváltozás, amelynek nincs világosan körülhatárolt határa.

    Kapcsolódó cikkünk

    Komplett anyajegyszűrés

    A komplett anyajegyszűrés lényege, hogy a teljes test feltérképezésén, valamint a rajta található anyajegyek kielemzésén túl helyben szakorvos által videódermatoszkópos vizsgálat is zajlik, ezzel egyedülálló módon valósítható meg a teljes testtérképes anyajegyszűrés.

Mik a basalioma különböző típusai?

A basalioma fő típusai az alábbiak:

  • Noduláris basalioma: Jellemzően gyöngyházfényű, középen fénylő, majd később fekélyes csomó, amelynek felületén időnként leeső, majd újraképződő pörk található. A seb lassan növekszik, fokozatosan roncsolva a bőrszövetet. Körülötte hajszálvékony erek találhatóak (telangiektázia). Ez a basalioma leggyakoribb típusa.
  • Felületes basalioma: A felületes basalioma halványrózsaszín, szélein gyöngyházfényű. Általában több folt jelentkezik a bőrön egyszerre. A basalioma közepe kisebesedhet, majd hegesedhet. Elsősorban a törzsön, a karokon és a lábakon alakul ki.
  • Pigmentált basalioma: A pigmentált basalioma egy sötétszürke növedék (a környező bőrnél sötétebb), amely nagyon hasonló a melanoma malignumhoz.
  • Szklerotizáló (morfémás) basalioma: Ez a típus úgy néz ki, mint a hegek, amelyek az idő múlásával lassan kiterjednek; de kis piros pont formájában is megjelenhet a bőrön. Leggyakrabban az arcon látjuk.

Milyen bőrelváltozások esetén érdemes anyajegyszűrésre menni?

A basalioma leggyakrabban anyajegyszűrésen kerül felismerésre. A tünetek alapján nem dönthető el egyértelműen, hogy csak egy nem gyógyuló sebe van a páciensnek, egy ártalmatlan anyajegy, amit korábban nem vettek észre vagy esetleg melanoma. Az anyajegyszűrésen viszont pontosan meg tudják határozni az elváltozás típusát. Éppen ezért érdemes részt venni anyajegyszűrésen, ha a fent leírt, basaliomára gyanús tüneteket tapasztaljuk, vagy ha korábban már találkoztunk basaliomával. Ezek mellett az alábbi esetekben is javasolt az anyajegyszűrés, ha az anyajegy:

Hogyan vizsgálható ki a basalioma?

Ahogy már korábban is említettük a basalioma legtöbbször anyajegyszűrésen kerül felismerésre. De vannak akik célzottan a bőrelváltozás miatt fordulnak orvoshoz. A kivizsgálásban nagy hangsúlyt kap az anamnézis és a fizikális vizsgálat. Fontos információ lehet, hogy mióta áll fent a bőrelváltozás, megváltozott-e azóta az alakja, jár-e fájdalommal vagy kíséri-e viszketés, valamint hogy volt-e az illetőnek korábban bőrrákja. Ezt követően egy speciális nagyítós eszközzel, a dermatoszkóppal is megvizsgálja az elváltozást az orvos. A diagnózis megerősítéséhez az alábbi vizsgálatokra kerülhet sor:

  • Bőrbiopszia: Egy kis részt távolítanak el az érintett bőrterületről, hogy mikroszkóp alatt részletesebben is megvizsgálják.
  • Képalkotó vizsgálatok: Rendkívül ritka, hogy a basalioma máshova is terjedjen a testben. Ha mégis felmerül ennek gyanúja, MRI- vagy CT-vizsgálatot kérhetnek a nyirokcsomókban vagy belső szervekben lévő rák kimutatására.

Milyen módon kezelhető a basalioma?

A legtöbb esetben a basalioma műtéti eltávolítása elengedhetetlen. A beavatkozás során nem csak a daganatot távolítják el, hanem körülötte az egészséges bőrből is metszenek ki. Apró, és nem mély basalioma esetén sugárterápiás kezelésre vagy fagyasztásra kerülhet sor.  A daganat eltávolítása után nagyon fontos a rendszeres kontroll, hiszen a basalioma kiújulhat. Érdemes félévente anyajegyszűrésen részt venni, így időben felismerhetjük a rosszindulatú elváltozásokat.

Habár a basalioma nem ad távoli áttéteket, mégis fontos eltávolítani. Kezelés nélkül ugyanis lassan megnőhet, és a mélyebb szövetekbe, például az izmokba, a csontokba és a porcokba is behatolhat. Egyre több fájdalmat okozhat, valamint felülfertőződhet és fekélyt vagy vérzést is okozhat. Rendkívül ritka esetekben a basalioma átterjedhet a test más részeire, és életveszélyes mellékhatásokkal járhat.

Mire érdemes odafigyelni a basalioma megelőzése érdekében?

A basalioma és a legtöbb bőrrák fő okozója az ultraibolya sugárzás. A bőrdaganatok megelőzése érdekében éppen ezért érdemes kerülni a direkt napsütést a nap közepén (kb. 11-15 óra között). A szoláriumok UV-sugarakat bocsátanak ki, és növelhetik a bőrrák kockázatát, így érdemes őket is kerülni. Használjunk széles spektrumú, legalább 30-as fényvédő faktorral rendelkező fényvédő krémet, még felhős napokon is. Erős napfény esetén segíthet a védőruházat, valamint a szalmakalap hordása is. Ne feledkezzünk meg a napszemüvegről sem. Olyanokat érdemes keresni, amelyek az UV-sugárzás mindkét típusát - az ultraibolya A (UVA) és az ultraibolya B (UVB) sugarakat – is blokkolják. A megelőzéshez hozzátartoznak a rendszeres otthoni és orvosi ellenőrzések is. Vizsgáljuk át a testünket új dudorok, bőrelváltozások után kutatva. Érdemes szakorvossal is rendszeresen ellenőriztetni a bőrünket anyajegyszűrés keretében.

Téma szakértői

dr. Szántó Hajnalka

dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Borbola Kinga

dr. Borbola Kinga

bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
dr. Vincze Ildikó

dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus


Online bejelentkezés
Bejelentkezés kivizsgálásra és kezelésre az Anyajegyszűrő Központba:
+36 30 374 89 32
Nálunk orvos nézi meg az anyajegyet, az orvos a fényképen túl élőben is vizsgál, tapint, véleményez

Munkatársaink

dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Vincze Ildikó
dr. Vincze Ildikó
dr. Borbola Kinga
dr. Borbola Kinga
dr. Szántó Hajnalka
dr. Szántó Hajnalka
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor
dr. Karászi Viktória
dr. Karászi Viktória
orvos válaszol

Kérjük, töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot.

Név:

E-mail:

Az Ön kérdése

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK