A melanoma kialakulásának kockázati tényezői
A bőrrák típusai eltérő rizikófaktorokkal rendelkeznek. Néhány kockázati tényező, mint például a dohányzás és a túlzásba vitt napozás döntés kérdése, ami bármikor megváltoztatható. Más tényezők, mint az életkor és a genetika az életünk része, nem tehetünk ellene semmit.
Nem törvényszerű, hogy a magas rizikócsoportba tartozó emberek mindegyikénél kialakul a melanoma, de érdemes ismernünk a fő rizikótényezőket.
A melanoma fő rizikófaktorai:
Kapcsolódó cikkünk
Melanóma
Az emberi bőr, mint az egyik legnagyobb és leglátványosabb szervünk, szerepet játszik a külső környezeti tényezők elleni védekezésben. Sajnálatos módon, a bőr is sebezhető, és közülük talán a melanóma az egyik legsúlyosabb bőrrák típus. Az önvizsgálat rendkívül fontos a melanóma korai felismerése szempontjából, tehát érdemes tisztában lenni a kockázati tényezőkkel és megérteni a szűrővizsgálatok rendszeres elvégzésének jelentőségét.
Kapcsolódó cikkünk
Melanóma
Az emberi bőr, mint az egyik legnagyobb és leglátványosabb szervünk, szerepet játszik a külső környezeti tényezők elleni védekezésben. Sajnálatos módon, a bőr is sebezhető, és közülük talán a melanóma az egyik legsúlyosabb bőrrák típus. Az önvizsgálat rendkívül fontos a melanóma korai felismerése szempontjából, tehát érdemes tisztában lenni a kockázati tényezőkkel és megérteni a szűrővizsgálatok rendszeres elvégzésének jelentőségét.
Szolárium
Számos kutatás bizonyítja, hogy a túlzott szolárium használat növeli nem csak a melanoma, hanem általánosságban a rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát. Leginkább a 35 év alattiak veszélyeztetettek ebből a szempontból. Az UV sugarak a sejtekbe jutva károsítják az örökítőanyagot, amit a szervezet nem minden esetben képes javítani. A maradandó károsodások mutálódnak, és bőrrák kialakulásához vezethetnek.
Anyajegyek
Az anyajegy tulajdonképpen egy jóindulatú daganat. Megjelenése nagyon gyakori, jól körülírt, szabályos formában, a barna összes árnyalatában jelentkezhet a bőrön. Kisbabák bőrén nem fordul elő, általában gyermekkorban és fiatal felnőttkorban jelenik meg.
Minél több anyajegy van a testünkön, annál nagyobb a kockázat, hogy rákos anyajegy is van köztük. Különösen az atípusos anyajegyekre kell odafigyelni, hiszen ezek fokozott kockázatot jelentenek, főleg ha számuk eléri a 12-14-et.
Az atípusos anyajegyek mérete nagyobb, mint egy átlagos anyajegyé, alakjuk szabálytalan, tapintásuk érdes, körvonalaik nem élesek. Ezeket az anyajegyeket rendszeresen ellenőriztetni kell bőrgyógyásszal!
Az anyajegy típusokról az alábbi linkre kattintva olvashat bővebben: Anyajegy típusok
Világos haj és bőr, szeplő
Nagyobb rizikóval számolhatnak a nagyon világos bőrű és hajú emberek, illetve a vörös haj, zöld vagy kék szem szintén magasabb kockázatot jelent.
Családban előforduló melanoma
A kockázat mindig nagyobb egy olyan családban, ahol már fordult elő melanoma. A melanomás betegek 10%-nál a családban már volt korábban bőrrákos beteg.
A bőrrák tüneteiről az alábbi linkre kattintva olvashat: Bőrrák tünetei
Legyengült immunrendszer
Az immunrendszer segít harcolni a betegségek, így a bőrrák ellen is. Egy legyengült immunrendszerrel rendelkező embernél sokkal nagyobb eséllyel alakul ki melanoma is.
A rendszeres gyógyszerszedés is gyengíti az immunrendszert, így aki erre kényszerül, sokkal nagyobb veszélyben van a daganatos betegségek kialakulása szempontjából, mint az, aki nem kényszerül semmilyen gyógyszer szedésére.
Életkor
Az kor előrehaladtával nő a kockázat a melanoma kialakulására is. Bár fiatalokat is érinthet a melanoma, a tapasztalat mégis az, hogy a veszélyeztetettek leginkább a 65 év felettiek.
Férfi nem
Kutatások alapján 50 éves kor alatt a nők veszélyeztetettebbek melanoma kialakulásának szempontjából, 50 felett pedig a férfiaknál nagyobb a rizikó. A nőknél vizsgálják a nemi hormonok, a fogamzásgátló tabletták és a várandósság kapcsolatát a melanomával.
Napégés
A túlzásba vitt napozás is növeli a melanoma rizikóját, főleg a világos bőrűek számára. Az a napfényhatás, amely képes arra, hogy napégést okozzon, képes arra is, hogy károsítsa a sejtek DNS tartalmát.
Amennyiben rizikócsoportba tartozunk bőrrák szempontjából, érdemes bizonyos időközönként anyajegyszűrésre mennünk. Teljes testtérképes anyajegyszűrésnél az összes anyajegyről digitális testfelszín térkép készül fotók alapján, majd egy speciális szoftver segítségével a gyanús anyajegyekről videódermatoszkópos felvétel készül. A gyanús anyajegyeket a bőrgyógyász tovább elemzi. A legközelebbi anyajegyszűrés alkalmával a speciális szoftver jelzi, ha új anyajegy jelentkezik, vagy ha egy meglévő anyajegy megváltozott.
Amennyiben rákos anyajegyet fedez fel a bőrgyógyász, akkor az anyajegy eltávolítására kerül a sor. Anyajegy eltávolításról az alábbi linkre kattintva olvashat bővebben! Anyajegy eltávolítás
Jelentkezzen be anyajegyszűrésre!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
Kérjük, töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot.